04-02-2024
Dobry traktor powinien służyć nam przez wiele lat. Dlatego, aby maszyna spełniła wszystkie powierzone jej funkcje, pracowała wydajnie i była w stu procentach użyteczna, musisz dobrze przemyśleć swój wybór. Przedstawiamy wskazówki, według których idealnie dopasujesz LS Tractor do potrzeb Twojego gospodarstwa.
Trudno wyobrazić sobie uprawę roli bez ciągnika nie wspominając już o wygodzie i szybkości pracy. Traktor to podstawowe narzędzie pracy każdego rolnika. To dzięki niemu możemy dokonać wszelkich prac w gospodarstwie.
Jak wiadomo, traktor przeznaczony jest przede wszystkim do prac polowych i gospodarskich. Chociaż swoje zastosowanie znajdzie również poza sektorem rolniczym, to jednak jego główne zastosowanie sprawia, że wybór jest naprawdę duży. Jak w takim razie z całej gamy produktów dostępnych na rynku wybrać ten jedyny? Dowiedz się, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie traktora na potrzeby gospodarstwa, aby sprostał Twoim oczekiwaniom.
Chcąc wybrać odpowiedni LS Traktor do gospodarstwa, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę potrzeby naszego gospodarstwa. Na wybór ciągnika wpływa przede wszystkim wielkość i profil gospodarstwa. Co to oznacza?
Wielkość gospodarstwa oraz specyfika terenu często dyktują konieczność wyboru maszyny o konkretnych wymiarach. Na przykład, w gospodarstwach o wąskich i krętych ścieżkach, ciągnik o mniejszych rozmiarach będzie bardziej praktyczny.
Dla mniejszych gospodarstw, najczęściej do kilku hektarów, zaleca się lekki, wielofunkcyjny ciągnik o mocy w zakresie 20-50 KM. Dobrym rozwiązaniem będzie kompaktory mini traktor LS Tractor MT 1.25 lub większy LS Tractor z serii MT3, który występuje w różnych modelach o różnej mocy od 35 KM do 57 KM.
Dla gospodarstw średniej wielkości (20-50 ha) dobrym rozwiązaniem będzie mocniejszy silnik rzędu 50-90 KM. Dla takich powierzchni warto przyjrzeć się modelom LS Tractor MT 3.60 o mocy 57 KM, LS Tractor XU 6168 o mocy 68 KM lub LS Tractor MT5 o mocy 78 KM.
Natomiast duże gospodarstwa, powyżej 50 ha, wymagają już ciągnika o większej mocy, czyli powyżej 90 KM. Takim modelem jest LS Tractor MT7 o mocy 101 KM.
Wielkość gospodarstwa to nie wszystko. Znaczenie ma też rodzaj gleby – im bardziej ziemia jest zwięzła, tym mocniejszy musi być ciągnik oraz ukształtowanie terenu na jakim będzie pracowała maszyna – czy jest to teren górzysty, pagórkowaty czy może płaski. Tam, gdzie jest trudna rzeźba terenu (np. zbocza), przyda się większa moc maszyny.
W przypadku pól o nierównym, pagórkowatym ukształtowaniu niezbędny będzie napęd na wszystkie cztery koła oraz blokada mechanizmu różnicowego, która zapewni lepszą przyczepność i manewrowanie ciągnikiem. Z kolei na gruntach ciężkich i mokrych priorytetem jest wysoka moc ciągnika oraz dobre ogumienie bądź zastosowanie gąsienic, które zapobiegnie nadmiernemu ugniataniu gleby. W przypadku pracy na delikatnych lub mokrych gruntach, lekki ciągnik może pomóc w redukcji nacisku na glebę, chroniąc ją przed nadmiernym ugniataniem. To również ważny czynnik przy wyborze LS Tractor do gospodarstwa.
Duże znaczenie w procesie wyboru odpowiedniego traktora ma rodzaj prac jakie będziemy wykonywać. Im cięższe zadania, tym większa moc (KM) i moment obrotowy (Nm) potrzebne są do ich wykonania. Te parametry LS Tractor do gospodarstwa decydują o wydajności pracy.
W gospodarstwach produkujących np. zboże, stawia się na ciągniki o dużej mocy, ale już w gospodarstwach obejmujących hodowlę zwierząt praktyczniejszy jest ciągnik o mniejszej mocy, który wykorzystywany jest przy obsłudze stada. Jeżeli jest to działalność, w skład której wchodzi produkcja zwierzęca, nieuniknione będzie posiadanie ładowacza czołowego, który ułatwia wiele prac związanych z przygotowaniem paszy dla zwierząt. Ładowacz czołowy do ciągnika, potocznie zwany Turem, to popularne narzędzie do osiągnięcia wydajniejszej pracy w gospodarstwie rolnym. Jeśli traktor ma współpracować z Turem, wówczas warto wziąć pod uwagę gabaryty ciągnika i wydajność układu hydraulicznego.
Idąc dalej tym tropem: do orki priorytetem jest wysoka moc i moment obrotowy. Dla siewu i oprysków kluczowy jest precyzyjny układ jezdny oraz WOM. Natomiast do transportu niezbędne są właściwe zaczepy i wydajny układ hamulcowy.
Z kolei w ogrodnictwie i sadownictwie ciągnik musi sobie radzić z jazdą pomiędzy wąskimi rzędami roślin i ostrymi zakrętami, dlatego tu liczyć się będzie niewielki promień skrętu czy tzw. biegi pełzające – te sprawdzają się w pracy na platformach podczas przycinania lub zbierania owoców. Mniejsze maszyny, takie jak LS Tractor XJ25 i LS Tractor MT 1.25 mają najmniejszy promień skrętu – wynosi on odpowiednio 2200 i 2400 mm. Natomiast w wypadku traktorów marki LS z serii MT 3 promień skrętu wynosi od 2800 do 2890 mm (w zależności od modelu).
Jeśli już wiemy jakie są potrzeby naszego gospodarstwa i do czego konkretnie chcemy, aby ciągnik nam służył, powinniśmy się przyjrzeć parametrom poszczególnych modeli traktorów. Tutaj także jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę. A mianowicie:
Rozmiar ciągnika trzeba dopasować do przestrzeni roboczej, aby maszyna mogła swobodnie się poruszać, a praca była maksymalnie wydajna.
Na małych przestrzeniach, praca tradycyjnym ciągnikiem może być nieefektywna, a nawet niemożliwa. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą traktory z serii LS Tractor XJ 25 oraz LS Tractor MT 1.25 nazywane super kompaktowymi ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Ciągniki LS Tractor MT 1.25 oraz XJ 25 mają ok. 1190-1250 mm szerokości, dzięki czemu z łatwością poruszają się po wąskich międzyrzędziach. Wjadą wszędzie – nawet tam, gdzie większe maszyny nie dałyby rady.
Jeśli Twoja przestrzeń jest duża i możesz wjechać tam większym sprzętem, wówczas polecamy skorzystać z większych ciągników z serii MT3 o szerokości ok. 1400-1670 mm (w zależności od modelu) lub innowacyjnego LS Tractor XU 6168 o szerokości 1792 mm, wyposażonego w inteligentne systemy sterowania umożliwiające zminimalizowanie zużycia paliwa i zoptymalizowanie wydajności. Na większych przestrzeniach większy ciągnik będzie bardziej wydajny. Dodatkowo mają one regulowane rozstawy kół, co dodatkowo ułatwia pracę.
Moc traktora wyznacza się zgodnie z rodzajem czynności, które muszą być wykonane w związku z konkretną uprawą. W dużym gospodarstwie powinniśmy zadbać o to, by ilość koni mechanicznych naszej maszyny wystarczała do wymagającej pracy na rozległym terenie. Im większe gospodarstwo, tym większą mocą powinien dysponować nasz ciągnik. Pamiętaj, że zbyt mała moc może prowadzić do problemów z wydajnością, a zbyt duża może prowadzić chociażby do nadmiernego zużycia paliwa. Warto także zastanowić się nad wyborem ciągnika wyposażonego w IPM (inteligentne zarządzanie mocą).
Ważny jest rodzaj silnika i układ napędowy – 2WD lub 4WD, mechaniczny lub bezstopniowy CVT. W ofercie LS Tractor znajdziemy ciągniki ze stałym napędem obu osi – 4WD.
Liczba biegów w skrzyni (12×12, 16×16, 24×24) wpływa na precyzję pracy. Np. dużo biegów przyda się przy sadzeniu ziemniaków.
Sprawny układ hydrauliczny to możliwość efektywnej pracy z wymagającym osprzętem. Ważnym elementem tutaj jest wydajna pompa hydrauliczna, ponieważ to ona służy do zasilania napędu hydraulicznego poprzez dostarczenie dużych ilości oleju roboczego pod wysokim ciśnieniem.
LS Tractor MT 1.25 oraz XJ 25 mają dwa lub cztery wyjścia hydrauliczne (w zależności od konkretnego modelu). LS Tractor MT3 posiadają aż osiem wyjść hydraulicznych, a LS Tractor XU 6168, podobnie jak LS Tractor MT5 i MT7 – sześć. To umożliwia podłączenie do traktora szerokiej gamy wymagającego osprzętu.
Siłę uciągu traktora wyznacza się, podobnie jak moc, zgodnie z rodzajem wykonywanych prac w związku z konkretną uprawą. Biorąc pod uwagę rodzaj pracy, możemy określić z jakimi maszynami będzie musiał współpracować nasz traktor. A co za tym idzie, jak duży udźwig traktora będzie potrzebny. Jeśli gospodarstwo wymaga pracy z ciężkimi maszynami, musimy wybrać taki, który będzie w stanie je udźwignąć i wydajnie pracować.
Dzięki montowaniu maszyn za pomocą trzypunktowego układu zawieszenia (TUZ) ciągniki LS Tractor, przy wykorzystaniu wału odbioru mocy (WOM), służą do napędzania maszyn, które nie posiadają własnych silników. W ten sposób napędzane są np. agregaty uprawne, brony, kosiarki, prasy do słomy, opryskiwacze, rozsiewacze nawozów i in. Pozwala to na sprawniejszą pracę w procesie uprawy, od przygotowania pola, aż do zbioru i transportu plonów.
TUZ, czyli układ dźwigniowy, umożliwia zawieszenie osprzętu na hydraulicznym podnośniku. Dzięki temu narzędzia mogą być podnoszone na czas transportu i opuszczone podczas pracy w gospodarstwie. Domyślnie TUZ ulokowany jest z tyłu ciągnika, ale może być też montowany z przodu, co poszerza zakres wykorzystania ciągnika rolniczego. Z przodu może być zamontowany no. Pług czy zamiatarka.
Mniejsze ciągniki, czyli LS Tractor XJ 25 oraz LS Tractor MT 1.25, posiadają zazwyczaj wałek WOM z jedną prędkością równą 540 rpm. Z kolei większe traktory, tj.: MT 3.35, MT 3.40, MT 3.50, MT 3.60, a także LS Tractor XU 6168, LS Tractor MT5 i MT7 – wyposażone są w aż trzy prędkości. Dzięki nim traktory marki LS mogą współpracować dodatkowym oprzyrządowaniem nie tylko marki LS Tractor, ale również innych producentów.
Wybór opon powinien być uzależniony od rodzaju prac, jakie będą wykonywane. Odpowiedni rodzaj opon zapewni najwyższą efektywność i bezpieczeństwo w trakcie pracy. W trosce o indywidualne potrzeby naszych klientów, dysponujemy trzema rodzajami opon do wyboru, które można dostosować do każdego ciągnika marki LS Tractor.
Wyposażenie traktora stanowi o warunkach pracy każdego rolnika. Wydawałoby się, że to niepotrzebne dodatki. Jednak zastanówmy się ile czasu pracuje rolnik? Często jest to wiele godzin ciężkiej pracy. Dlatego jeśli mamy spędzić tam nawet kilkanaście godzin dziennie, to warto pomyśleć o wygodnym, amortyzowanym fotelu. Aby Twoja praca nie była okupion bólem pleców.
Nowoczesne ciągniki LS Tractor dla gospodarstw, wyposażyliśmy w ogrzewanie na chłodne wieczory, czy zimowe odśnieżanie oraz klimatyzację, która niejednego uratuje w upalne, letnie dni. Nie bez znaczenia są też radio czy dodatkowe oświetlenie wewnętrzne. To zdecydowanie poprawia komfort całodniowej pracy.
Do kosztów eksploatacji należy paliwo, oleje, filtry, naprawy i części. Nowsze maszyny mają niższe koszty utrzymania.
Zepsuty ciągnik oddany do serwisu, oznacza straty i opóźnienia w produkcji rolnej. Chcąc ich uniknąć, powinniśmy postawić na takie maszyny, które charakteryzują się niską awaryjnością. A w razie awarii mieć możliwość skorzystania z serwisu.
Nowe maszyny LS Tractor mają 5-letnia gwarancją – aby nie martwić się, że kosztowne naprawy będziesz sfinansować z własnej kieszeni. A po upływie okresu gwarancyjnego serwis LS Tractor nadal pozostaje do dyspozycji klienta.
Oprócz samej awaryjności przed zakupem zwróć uwagę na dostępność części zamiennych. Upewnij się, że maszyna, którą kupujesz, posiada wszystkie wymagane homologacje, certyfikaty i spełnia normy obowiązujące w Europie.
Wybór odpowiedniego traktora do pracy w gospodarstwie to nie lada wyzwanie. Aby znaleźć maszynę odpowiednio dopasowaną do danego gospodarstwa trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Począwszy od profilu samego gospodarstwa, poprzez specyfikację sprzętu, aż po jego eksploatację i możliwość serwisowania. Jednak analizując dany model LS Tractor według tych wszystkich czynników, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz swój idealny sprzęt. Czyli taki, który posłuży Ci przez wiele lat i podniesie wydajność Twojej pracy. Wierzymy, że ten artykuł pomoże Ci w podjęciu satysfakcjonującej decyzji.